SkyLinker
Ksiądz Mateusz

O serialu

Ojciec Mateusz

„Ojciec Mateusz” to polski serial telewizyjny, emitowany w TVP 1 od 2008 r. Opowieść o księdzu detektywie gromadzi przed telewizorami miliony widzów.

Oglądaj onlineTVP VOD
Czwartek, 20:35
TVP 1

Historia serialu "Ojciec Mateusz" sięga roku 2008, kiedy to telewizja publiczna TVP postanowiła wprowadzić na antenę nowy polski serial kryminalny o nietypowym bohaterze. Przez lata emisji serial zyskał uznanie widzów i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich seriali.

W serii "Ojciec Mateusz" śledzimy przygody księdza Mateusza Żmigrodzkiego, który wciąż łączy rolę duszpasterza z nietypowym hobby - rozwiązywaniem kryminalnych zagadek w malowniczym Sandomierzu. Jego nietuzinkowe umiejętności detektywistyczne i empatia pomagają mu w odkrywaniu prawdy, a czasem także skrywanych tajemnic.

Ksiądz Mateusz, wraz ze swoim partnerem w śledztwach, aspirantem Mieczysławem Noculem, staje przed różnorodnymi wyzwaniami, od morderstw po kradzieże i porwania. Jednak to nie tylko zbrodnie są przedmiotem zainteresowania księdza - głębokie duchowe przemyślenia i starania o sprawiedliwość są równie ważne.

W każdym odcinku widzowie są zapraszani do śledzenia trudnych decyzji, jakie podejmuje ksiądz Mateusz, balansując pomiędzy lojalnością wobec wiernych, a nieuchronną potrzebą sprawiedliwości. "Ojciec Mateusz" to nie tylko historia kryminalna, ale także opowieść o człowieczeństwie, wierze i moralności, które czasem stają w sprzeczności ze sobą, ale zawsze prowadzą do refleksji nad ludzką naturą.

Ostatni odcinek

Dzień św. Huberta (396)

Trwają uroczyste obchody dnia świętego Huberta. Na mszy koncelebrowanej na leśnej polanie są obecni ks. Jacek i ks. Tomasz. Inauguracyjne polowanie zostaje przerwanie przez zaangażowanych ekologów: Patrycję i Jimmy’ego. W tym samym czasie w lesie w sidła wpada Szczepan - siostrzeniec zagorzałego myśliwego Wilhelma. Mioduski, bogaty myśliwy, zawozi go do szpitala. Następny dzień przynosi prawdziwą tragedię. Mioduski zostaje zamordowany strzałem z własnej broni. Podejrzenia spadają na ekologa, który przykuł się poprzedniego dnia do drzewa. Jednak na rękojeści broni, z której zastrzelono dziedzica pozostają wyraźne ślady linii papilarnych księdza Tomasza. Policja decyduje się zatrzymać duchownego, który nie pierwszy raz trafia do policyjnego aresztu. Mateusz tymczasem odwiedzając szpital dowiaduje się o budzącym podejrzenia zachowaniu przyszłej ofiary.

Sezony

Sezon 1

Sezon 1

2008

Sezon 2

Sezon 2

2009

Sezon 3

Sezon 3

2010

Sezon 4

Sezon 4

2010

Aktorzy

Artur Żmijewski
Artur Żmijewski
Kinga Preis
Kinga Preis
Piotr Polk
Piotr Polk
Michał Piela
Michał Piela
Rafał Cieszyński
Rafał Cieszyński
Artur Pontek
Artur Pontek

Reżyseria

Maciej Dejczer, Andrzej Kostenko, Maciej Dutkiewicz, Wojciech Nowak, Filip Zylber, Jakub Miszczak, Artur Żmijewski

Scenariusz

Jolanta Hartwig-Sosnowska, Grzegorz Łoszewski, Grażyna Wilczyńska, Agnieszka Błotnicka, Robert Miękus, Janusz Petelski, Beata Deskur, Karolina Frankowska, Krzysztof Węglarz, Michał Kalicki, Dominika Hilszczańska i Bartek Blaschke